Przedsiębiorstwo INGER Grzegorz Koleczko
Zmierzymy dla Ciebie cały Świat. Na jutro.

Od wielu lat zajmujemy się geodezją. Można powiedzieć, że od prawie czterdziestu. Oczywiście nie w takiej formie jak obecnie, jednak blisko czterdziestoletni związek z Królową Nauk Technicznych przynosi wymierne efekty.

Wykonujemy całe spektrum prac geodezyjnych. Firma INGER może Ci zaproponować kompleksową usługę: od pozyskania gruntu aż do przygotowania dokumentacji do odbioru technicznego nowej inwestycji. Nie planujesz inwestycji? Nie szkodzi, przygotujemy dokumentacje odpowiednią do sprzedaży, podziału, zniesienia współwłasności. Cokolwiek chcesz zrobić ze swoją nieruchomością zgłoś się do nas. Doradzimy i pomożemy rozwiązać Twoje problemy.

Chcemy tworzyć dla Państwa wirtualną rzeczywistość przeniesioną ze świata, w którym żyjemy do map analogowych i projektów wektorowych 2D i 3D oraz realizować Wasze marzenia poprzez pomoc w procesie inwestycyjnym

W ostatnich latach, nasi geodeci pracując z dużymi firmami geodezyjnymi ze Śląska i Małopolski poprowadzili takie projekty jak budowa hipermatketów Tesco i MediaMarkt w Rybniku czy przebudowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Bielsko-Biała - Jasienica


W roku 2006 braliśmy udział wspólnie z geodetami KPG Sp. z o.o. w unikalnym na skalę światową projekcie, dotyczącym stworzenia modelu 3D zabytkowego miasta Diriyah - Atturaif w Arabii Saudyjskiej, które jest kolebką królewskiej rodziny Saudów.
Saad ibn Saud Palace, Arabia Saudyjska
Unikatowość tego opracowania polega na stworzeniu modelu całego miasta (ulice, domy, meczety, pałace, mury obronne) z wyjątkiem elementów kompletnie zruinowanych. Prace rozpoczęto od założenia podstawowej osnowy geodezyjnej dla całego obiektu. Następnie opracowaliśmy plan lotów, wybrali miejsca na punkty osnowy fotogrametrycznej i wykonali jej pomiar. Pomiar i dokładną lokalizację punktów wykonano dopiero w dniu nalotu. Kolejny etap prac to przygotowanie obiektów do skanowania laserowego - uprzątnięcie elementów wnętrz oraz rozklejenie znaczków pomiarowych, skanowanie oraz pomiar znaczków. Każdy element opracowania ma wykonaną dokumentacje fotograficzną która służy do stworzenia tekstur w pliku wektorowym.
Poniżej fragment pozysaknej i skalibrowanej chmury punktów.
Chmura punktów Prace kameralne sprowadzały się do bieżących obliczeń punktów geodezyjnych, kalibracji skanów i ich sprawdzenia oraz weryfikacji całego zestawu skanów dotyczącego poszczególnych obiektów. Główne terenowe problemy dotyczyły wykonania skanowania w wąskich a wysokich uliczkach (konieczne było wykonywanie kilku skanów lub skanowanie z rusztowania) oraz właściwe ustawienie skanera na stabilnym podłożu - co nie było łatwe, gdyż niemal cały teren jest pokryty warstwą kamieni i piachu nawianego z pustyni.


W roku 2008 wraz z firmą RJ McLeod ze Szkocji pracowaliśmy przy modernizacji drogi krajowej A77 w okolicach Stranraer. Był to jeden z największych w Europie projektów związanych z technologią "soil nailing" czyli gwoździ ziemnych, których celem jest umocnienie zbocza powstałego przy tworzeniu nowej drogi. Zamontowano na 2 kilometrowym odcinku drogi ponad 5 tysięcy takich kotew o długości od 2 do 20 metrów. Wartość całego projektu realizowanego przez RJ przekroczyła 20 milionów funtów

A77, Stranraer, Szkocja

W roku 2008 i 2009 nasi geodeci uczestniczyli w największym w Szkocji projekcie drogowym - być może nawet jednym z większych w całej Wielkiej Brytanii w ostatnich latach - budowa nowego odcinka autostrady Interlink M74 , który będzie funkcjonował jako obwodnica miasta Glasgow i połączy istniejącą część tej autostrady (wschodnia część miasta) z istniejącym już węzłem na autostradach M77 i M8. Wartość kosztorysowa projektu to 445 milionów funtów. Zgodnei z informacją Transport Scotlandprojekt zmieścił sie w budżecie a nawet został wykonany nieco poniżej planowanych kosztów. Od lipca 2011 autostrada M74 jest już gotowa do jazdy :) Gratuluję moim kolegom i koleżankom którzy przyczynili się do tego wielkiego jakby nie było dzieła. Wszystkie szczegóły tutaj: M74 ukończona .

M74 Projekt, Glasgow, Szkocja

W listopadzie 2008 rozpoczęliśmy pracę - wspólnie z KPG Sp. z o.o. - przy budowie ostatniego śląskiego odcinka autostrady A1. Ten 14 kilometrowy odcinek biegnący z Bełku do Świerklan będzie pod naszym czujnym okiem w zakresie instalacji drenażowych, sanitarnych, kanalizacyjnych a także ochrony akustycznej (ekrany) i melioracji (budowa i przebudowa rowów opaskowych i melioracyjnych, regulacja koryta rzeki Ruda i potoku Kłokocinka).
Budowa prowadzona jest przez austriacką firmę Strabag, która w tym zakresie jest jedną z najbardziej doświadczonych na polskim rynku.
Zakończenie budowy planowane było na początek roku 2011 jednak z uwagi na lipcowe powodzie przesunięte zostało na koniec czerwca 2011. Koszt projektu oszacowano na 285 mln EUR. Równocześnie pracujemy na drugim odcinku autostardy A1 od Świerklan do granicy w Gorzyczkach. Temat bardzo trudny od strony robót ziemnych - bardzo głębokie wykopy mieszane z bardzo wysokimi nasypami, teren szkód górniczych i ciągłych osiadań terenu, instalacja geomateracy. Projekt wykonawczy niestety bardzo bogaty w błedy i pomyłki, które są naszym zmartwieniem i zmuszają do wcielenia się czasami bardziej w rolę projektanta niż geodety. No i oczywiście mosta autostradowy MA532, na którym doktorat zrobił już chyba nie jeden doktorant na Politechnice Śląskiej i nie tylko. No i pewnie niejeden aspirant CBA został komisarzem. Trzymamy kciuki za mostowców z OPGK Opole :)
W sierpniu 2011 zakończyliśmy pracę dla spółki KPG S.A. na obu odcinkach budowy Autostrady Płatnej A1.

A1 Bełk - Świerklany

W lutym 2010 przeprowadziliśmy dla spółki Metalpast-Bielsko S.A. inwentaryzację geodezyjną kilkudziesięciu ościeżnic w budynku Sądu Rejonowego. Spółka Metalplast wykonuje dla swojego zleceniodawcy nową stolarkę drzwiową a nasze opracowanie umożliwi im przygotowanie drzwi, które idealnie wpasują się w istniejące wnęki
Projekt bardzo ciekawy od strony technologicznej, gdyż bazuje na naszej wiedzy uzyskanej przy skanowaniu laserowym, jednakże wykonany został dużo skromniejszymi środkami gdyż wykorzystano nowoczesny tachimetr elektroniczny o wysokiej dokładności pomiaru bezlustrowego.

Sąd Rejonowy Gliwice

W miesiącu czerwcu i lipcu pracowaliśmy wraz z PKP Energetyka S.A. oddział Katowice nad instalacją elektryczną w Katowickim Parku Leśnym przy lotnisku Muchowiec, która zasilała sceny OFF Festivalu 2010 oraz wykonano modernizację oświetlenia wykonując ponad 30 nowych latarnii
Od strony geodezyjnej temat niezbyt trudny natomiast bardzo podobało nam się tempo prac firmy PKP Energetyka ... no i oczywiście cel szczytny, bo OFF Festival to chyba jeden z najlepszych i najciekwaszych w Polsce.

Logo OFF Festivalu

W sierpniu zaczęliśmy również prace na dworcu PKP w Katowicach. Dla naszego stałego klienta wykonujemy obsługę geodezyjną budowy sieci średniego napięcia, która będzie zasilać Nowy Dworzec PKP w Katowicach. Liczymy, że już niebawem Katowice będą mogły się chwalić obiektem, którego na dzień dzisiejszy jeszcze się wstydzą.
Główna stacja transformatorowa 10kV zasilająca dworzec jest już gotowa. Większość przewiertów sterowanych również.
W styczniu zamknęliśmy temat pt. Zasilanie Galerii Katowice. Wszystkie sieci eN i eS zostały przekazane inwestorowi, mapy z pomiaru powykonawczego oddane zleceniodawcy. Budowa Galerii ruszyła pełną parą - a bez prądu byłoby to rzecz jasna niemożliwe.

Dworzec PKP Katowice

W październiku przygotowaliśmy wraz z grupą KPG S.A. plan rozmieszczenia fotopunktów pod nalot fotogrametryczny związany z inwentaryzacją wykonanych prac na autostradzie A1 na odcinku Gorzyczki-Świerklany. Poza przygotowaniem planu dokonaliśmy również pomiaru osnowy i fotopunktów na tym odcinku. Prace te pozwolą na skalibrowanie zdjęć lotniczych na obowiązujący układ 2000, zestawienie modelu i jego wektoryzację 3D oraz przygotowanie ortofotomapy. Tak opracowany materiał jest doskonałą dokumentacją dla Inwestora poprzedzającą wykonywanie dalszych prac realizacyjnych.

A1 - Swierklany

W listopadzie 2010 pracowaliśmy nad kolejnym dużym projektem dla PKP Energetyka - wymiana ponad 100 sztuk słupów trakcyjnych na odcinkach Zawiercie - Łazy - Chruszczobród. Wyznaczenie położenia polegało na oznaczeniu prawidłowej kilometracji słupa zgodnie z projektem technicznym. Następnie palownica umieszczona na torach będzie instalować fundamenty pod nowe słupy.
Pomiary inwentaryzacyjne wykonaliśmy w grudniu, w styczniu opracowanie przekazano zleceniodawcy.
Kolejny "energetyczny" temat opracowaliśmy w lutym w Imielinie - 40 słupów sieci trakcyjnej do wymiany. Tym razem klasyczna technologia konstrukcji - wykopanie fundamentów, szałowanie, betonowanie wraz z kotwami i na koniec montaż stalowej konstrukcji słupa.

PKP - Zawiercie
W lipcu 2011 ponownie rusza budowa Centrum Administracyjno-Konferencyjnego w Jastrzębiu Zdroju przy ulicy Przemysłowej. Oczywiście zapewniamy Generalnemu Wykonawcy kompletną obsługę geodezyjną.
W lipcu i sierpniu 2011 wykonaliśmy dla naszego stałego klienta obsługę geodezyjną budowy instalacji eN i eS na nowobudowanym ekskluzywnym osiedlu w Zawierciu.
W sierpniu obsługiwaliśmy przebudowę sieci energetycznych przy ul. Alfreda w Katowicach na potrzeby nowobudowanej hali przemysłowej.
W sierpniu wykonaliśmy tyczenie i inwentaryzację otworów geologicznych na terenie nieistniejących zakładów przemysłowych w Piekarach Śląskich na zlecenie Parku Przemysłowo Technologicznego.
W październiku zakończyliśmy opracowywanie planów zagospodarowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych dla PZD o/Katowice. Łącznie wykonaliśmy opracowanie dla niespełna 6 tyś działek ogrodowych.
W listopadzie rozpoczęliśmy obsługę przebudowy zabytkowego pałacyku w Szałszy k.Gliwic, gm, Zbrosławice. Remont elewacji jest już niemalże ukończony, trwają obecnie prace ziemne na zewnątrz budynku - palowanie oraz fundamenty betonowe pod budowany basen, który będzie połączony z bryłą budynku.
Gliwice,Szałsza
NAJSZYBSZY SEZON BUDOWLANY - ZIMA 2012 - ROZPOCZĘTY!
Już 3 stycznia 2012 wykonaliśmy pierwsze w tym roku wytyczenie domu jednorodzinnego z garażem. Pogoda cudowna - jak wiosną. W powietrzu czuć już zapach świeżej trawy i słychać ćwierkające nieopodal ptaki.
Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych.
Wytyczenie, Pszczyna 01.2012

Współpracujemy z:

Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne Vertical z Żor

Przedstawiciel Handlowy marki Trimble Geotronics Polska z Krakowa

RJ McLeod Contractors Ltd Glasgow, Szkocja

Sir Robert Mc Alpine jako część grupy Interlink M74 JV

PKP Energetyka S.A. o/Katowice

Przedsiębiorstwo budowy domów LeZBud - domy szkieletowe

Kompania Węglowa S.A.

Orientacyjne ceny usług:

  • Podział działki - od 1800 zł
  • Rozgraniczenie nieruchomości - od 2500 zł
  • Wytyczenie budynku - od 150 zł za punkt
  • Namierzenie budynku lub przyłącza - od 800 zł
  • Mapa do celów projektowych - od 1200 zł
  • Inne opracowania geodezyjne - ceny do negocjacji

  • Podane ceny nie stanowią oferty w rozumieniu KC i każdorazowo są negocjowane z Klientem.